Zammın Ardından CİMER’e Şikayet Yağdı, Yönetim Böyle Savundu!

Zammın Ardından CİMER’e Şikayet Yağdı, Yönetim Böyle Savundu!

TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin YHT aylık abonman biletlerine yaptığı fahiş zamları kamuoyunun gündemine taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, zamların akla zarar açıklamalarla savunulmaya devam edildiğini belirtti.

Son 1 yılda %238’lere varan zam için önce “zam değil indirimde indirim” açıklaması yapan demiryolları yönetimi tepki toplayan fahiş zamlar için bu kez de “normal ücretlerle abonman ücretler arasındaki adaletsiz farklar daha objektif ve rasyonel orana çekilmiştir” savunmasını yaptı.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Yapılan zam halkı büyük bir ekonomik açmaza soktu. Zammı geri çekmek yerine yapılan bu açıklamalar halkın aklıyla alay etmektir. Adalet zamla mı sağlanır? Kamu hizmetine % 238’lere varan zam dünyanın neresinde objektif ve rasyonel olarak adlandırılabilir? Yapılması gereken komik açıklamalar değil bu zamları geri almaktır” dedi.

Çakırözer, Eskişehir – Ankara hattında öğrenci abonman biletinin 1 yılda 424 liradan 960 TL’ye çıkarılarak % 126 zamlandığını, aynı hatta tam biletin ise 520 liradan 1687 TL‘ye çıkarılarak % 224 zamlandığını, Eskişehir – Polatlı hattında yapılan zammın ise % 238’e vardığını anımsattı.

YOLCULAR ADINI BİLİYOR

TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetiminin yapılan zamları ilk olarak “zam değil, indirim oranlarında düzenleme” açıklaması ile savunduğunu anımsatan Çakırözer, “O trenleri her gün kullanmak zorunda kalan yaklaşık 5.000 memur ve öğrenci bilet fiyatlarındaki değişimin adının ne olduğunu çok iyi biliyor. Yılda yaklaşık 2 Milyon seyahat bu abonman biletlerle yapılıyor. Bunun adı zam, hem de fahiş zam. Ama idare zammı geri çekmekte direniyor. Bunun yerine komik açıklamalarla yaptıklarını savunmaya devam ediyor” dedi.

CİMER’E TEPKİ YAĞDI

İktidarın tüm açıklamalarına rağmen halkın zamlara büyük tepki verdiğini belirten Çakırözer, “CİMER’e yüzlerce başvuru yapıldı. İnsanlar isyan ediyor. Ama CİMER başvurularına verilen yanıt, halkın aklıyla dalga geçmekten vazgeçilmediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

10 YILDIR SEVDİRİYORLARMIŞ

CİMER’e yapılan başvurulara TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetimi tarafından verilen yanıtı paylaşan Çakırözer, “Yanıtta, ilk olarak, 2009 yılından itibaren yapılan indirimlerin vatandaşları YHT ile tanıştırmak, vatandaşlara YHT’leri sevdirmek için yapıldığı belirtiliyor. İndirim sevdirmek için mi yapılır? İndirim halk için yapılır, halkın içinde bulunduğu koşullar hesaplanarak yapılır” diye konuştu.

KOMİK OLMAYIN ZAMMI GERİ ÇEKİN

Yanıtın devamının daha önemli olduğunu belirten Çakırözer, “Normal ücretlerle abonman ücretler arasındaki adaletsiz farkın yapılan zamla daha objektif ve rasyonel orana çekildiği’ savunuluyor. Yapılan zam halkı büyük bir ekonomik açmaza soktu. Zammı geri çekmek yerine yapılan bu açıklamalar halkın aklıyla alay etmektir. Adalet zamla mı sağlanır? Kamu hizmetine % 238’lere varan zam dünyanın neresinde objektif ve rasyonel olarak adlandırılabilir? Yapılması gereken komik açıklamalar değil bu zamları geri almaktır” tepkisini gösterdi.