YHT Abonman Ücretlerine Yapılan Fahiş Zam Yolcuları Üzdü

YHT Abonman Ücretlerine Yapılan Fahiş Zam Yolcuları Üzdü

TCDD Taşımacılık A.Ş., Yüksek Hızlı Tren’de (YHT) 30 günlük abonman bilet ücretlerine fahiş düzeyde zam yaptı. Eskişehir – Ankara hattında çalışanların ve öğrencilerin tercih ettiği 30 günlük abonman bileti 624 liradan 1687 liraya çıktı. İnternet ve mobil satış kanallarına uygulanan yüzde 1,5 indirim kaldırıldı. Business vagondan bilet alacak tüm yolculardan indirimli/ücretsiz seyahat kartlarına bakılmaksızın business sınıf tam ücreti alınması kararlaştırıldı.

İŞTE YENİ ZAMLAR

Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlügü Yolcu Taşımacılığı Dairesi, 30 günlük abonman biletine sahip yolcuların kullandığı şu hatlar için yüzde yüzün üzerinde zam yaptı. Yapılan zamlar şöyle:

 • Ankara-Polatlı TAM 220 TL’den 877 TL’ye,
 • Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya TAM 624 TL’den 1687 TL’ye GENÇ 509TLden 960TL‘ye,
 • Polatlı-Eskişehir TAM 446 TL’den 1260 TL’ye,
 • Ankara-İstanbul TAM 2 bin 100’den 3 bin 847 TL’ye çıktı.

İNDİRİMLER DE KALKTI

Zamların yanı sıra indirimler de kaldırıldı. TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlügü Yolcu Taşımacılığı Dairesi Başkanlığının aldığı kararlar şu şekilde:

 • YHT’lerde halen uygulamada olan ekonomi sınıfın belirli bir oran fazlası ile ücretlendirilmekte olan business sınıfta tüm ticari indirimler ve ücretsiz seyahat hakkına sahip yolculardan alınan mevki farkı ücretleri kaldırıldı.
 • Business vagondan bilet alacak tüm yolculardan indirimli/ücretsiz seyahat kartlarına bakılmaksızın business sınıf tam ücreti alınacak.
 • Business vagonlarda gidiş-dönüş indirimi yüzde 15 olarak uygulanmaya devam edecek.
 • İnternet ve mobil satış kanallarına uygulanan yüzde 1,5 indirim kaldırıldı.
 • Business biniş bazlı abonmanlıklarda 5-10 binişlik paketler ile tam genç tarifeleri kaldırılarak 15 biniş %5, 20 biniş %10 ve 30 biniş indirim %15 olarak yeniden düzenlendi.
 • Ekonomi biniş bazlı abonmanlıklarda 5-10 binişlik paketler kaldırılarak tam ve genç tarifesi üzerinden 15 biniş %15, 20 biniş %20 ve 30 biniş %25 olarak düzenlendi.
 • YHT business aylık abonmanlıklarda geçerli olan abonman paketleri (yüzde 50 indirimli) ile birlikte Ankara – Eskişehir, Ankara – Konya, Konya – Eskişehir, Polatlı – Eskişehir ve uygulanılan ve sabit olarak ücretlendirilen Polatlı – Konya parkurlarında tam ve genç abonmanlıkları kaldırıldı. Tüm parkurlarda geçerli tek tip %25 indirimli yeni abonman paketleri uygulamaya alınacak.
 • YHT ekonomi vagonlarda aylık abonmanlıklarda geçerli olan abonman paketleri (yüzde 50 indirimli) ile birlikte Ankara – Eskişehir, Ankara – Konya, Konya – Eskişehir, Polatlı – Eskişehir ve uygulanılan ve sabit olarak ücretlendirilen paketler Polatlı – Konya parkurlarında kaldırıldı. Tüm parkurlarda geçerli tam %25, genç %50 indirimli abonmanlık paketleri uygulamaya alınacak. Anahat trenlerinde mevcut uygulama aynen devam edecek.

Ayrıca Demiryol.net olarak Change.org’da zammın iptal edilmesi için imza kampanyası başlatmış bulunmaktayız.Alttaki linkten Destek olursanız memnuniyet duyarız.

http://chng.it/fR46GHpJhW