Vatandaş Büyükderbent Tren İstasyonu İçin Eylem Yapacak

Vatandaş Büyükderbent Tren İstasyonu İçin Eylem Yapacak

Vatandaş, Tarihi Büyükderbent Tren İstasyonu’nun bir türlü faaliyete geçmemesini protesto ederek sesin duyurmaya çalışacak.

Kartepe’de bulunan Tarihi Büyükderbent Tren İstasyonu, T.C Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Köseköy – Pamukova arasında yapımı devam eden sinyalizasyon projesi kapsamında 2-18 Mayıs 2019 tarihleri arasında kapatılmıştı. TCDD Genel Müdürlüğü, istasyonun önce Mayıs ayı sonuna doğru açılacağını söylemiş ardından Ekim ayına ertelenmişti. Fakat aradan geçen 9 aylık süreçte tren istasyonu bir türlü açılamadı.

1800’lü yıllardan itibaren hizmet vermeye başlayan tarihi istasyon, 2014 yılında YHT çalışmaları sebebiyle kapatılmış ve hizmet verememişti. Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin tamamlanmasının ardından tekrar faaliyete geçen istasyon bu sefer 16 günlüğüne sinyalizasyon çalışması ve iyileştirmesi için kapatılmış fakat açılışı bir türlü yapılamamıştı. Konu ile ilgili Derbent mahalle muhtarı Erdal Baş tarihi istasyonun bir türlü açılamamasını yarın 14:00’te mahalle sakinleri ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte tren istasyonu önünde eylem yaparak seslerini duyurmaya çalışacaklar.