Ulaştırma Bakanlığı: 2002-2019 Yıllarında Tren Kazalarında 1678 Kişi Öldü

Ulaştırma Bakanlığı: 2002-2019 Yıllarında Tren Kazalarında 1678 Kişi Öldü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2002 ile 2019 arasındaki süreçte tren kazalarında 1678 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hayatını kaybedenlerin sayısına ve iki tren kazasına ilişkin yazılı soru önergesine bakanlıktan yanıt geldi.

Yanıta göre 18 yılda trenden düşme, şahsa çarpma ve hemzemin geçitte meydana gelen kazalar dahil 1678 kişi hayatını kaybetti. Bu, yılda ortalama 93 kişinin tren kazalarında yaşamını yitirdiğine işaret ediyor.

Dava ve İncelemeler Sürüyor

Yanıtta, 13 Aralık 2018’de Ankara’da meydana gelen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği yüksek hızlı tren kazasının ardından Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Devlet Demiryolları personeli 10 kişi hakkında açılan davanın sürdüğü dile getirildi.

Alifuatpaşa – Eskişehir arasında 19 Eylül 2019’da kılavuz trenin raydan çıkmasına ilişkin soru önergesine verilen yanıtta ise idari soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

Tanrıkulu’nun soruları şöyle:

9 kişinin hayatını kaybettiği Ankara YHT kazasına İlişkin sürdürülen soruşturmada, dosyaya giren bilirkişi raporunda 9 yöneticinin kusurlu olduğunun belirtilmesine istinaden TCDD Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanının görevden alınarak yerine kusurlu yöneticiler listesinde adı yer alan TCDD Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi atandığına dair haberler basına yansımıştır.

Bu bağlamda;

1. Ankara’daki YHT kazasına ilişkin sürdürülen soruşturmada dosyaya giren bilirkişi raporunda 9 yöneticinin kusurlu olduğunun belirtilmesine istinaden TCDD Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanının görevden alınarak yerine kusurlu yöneticiler listesinde adı yer alan TCDD Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi atandığı iddiaları doğru mudur?

2. İddialar doğruysa, görevden alınan başkanın yerine kusurlu yöneticiler listesinde adı yer alan TCDD Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi atanmasının gerekçesi nedir?

3. Bilirkişi raporunda açıklanan 9 kusurlu yönetici kimlerdir. görevleri nedir, kazadaki ihmal ve sorumlulukları nelerdir?

2018 yılında Ankara – Konya Seferini yapan hızlı tren ile aynı güzergahta yol kontrolü yapan bir kılavuz trenin çarpışması sonucu 9 kişinin hayatını kaybetmişti

19 Eylül 2019 tarihinde ise Ankara – Bilecik arasındaki YHT hattını kontrol etmek amacıyla sabah saatlerinde yola çıkan tekli kompartımanın tünelde raydan çıkarak duvara çarptığına ve 2 makinistin yaşamını yitirdiğine dair haberler basına yansımıştır.

Bu bağlamda;

1. Söz konusu kazaya dair inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

2. 2018 yılında yine Ankara – Konya Seferini yapan yüksek hızlı tren ile aynı güzergahta yol kontrolü yapan bir kılavuz trenin çarpışması sonucu dokuz kişinin hayatını kaybettiği göz önüne alındığında, 1 yıl arayla aynı güzergah üzerinde olan kazaya neden olan ihmal nedir?

3. Bahse konu kazada ihmali ve sorumluluğu bulunanlar kim ya da kimlerdir? Haklarında ne tür yasal işlemler yapılmıştır ya da yapılacaktır?

4. 2002 – 2019 yılları arasında yıllar bazında 20 Eylül tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre toplam kaç kişi tren kazalarında yaşamını yitirmiştir?