Belediye Başkanları Raylı Sistem Projelerine Devlet Desteği İstedi

Belediye Başkanları Raylı Sistem Projelerine Devlet Desteği İstedi

“Bereketli Topraklar Üzerinde Akıllı Kentlere Doğru” çalıştayında bir araya gelen CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, çalıştayın sonunda 6 maddelik sonuç bildirisi yayınladı. 11 Belediye Başkanı, aralarında Mersin’in de olduğu bazı illerin raylı sistem ve metro gibi ulaşım projelerine Hazine’nin garanti vermesi çağrısında bulundu, şehirler arasında çifte standart yapılmamasını istedi.

Raylı Sistem Projeleri İçin Hazine Garantisi Çağrısı

11 Belediye Başkanının sonuç bildirgesinde, aralarında Mersin’in de olduğu bazı illerin raylı sistem ve metro projeleri için devlet desteği verilmesi talebi de yer aldı. Bildiride, “Büyükşehir belediyelerince yapılan yatırımlarda bazen devlet kurumları tarafından verilecek izinlerde çifte standart yapılmaktadır. Metro hatları ve ulaşım gibi konularda taleplerimiz karşılıksız kalmaktadır. 40 Milyonun üzerinde insanın yaşadığı kentlerimizdeki bu süreçlerde yatırım planlarına alınması, Hazine garantisi verilmesi gibi iş ve işlemlerde her belediyeye eşit davranılması konusunda hükümete sesimizi duyurmak üzere sizinle paylaşıyoruz” denildi.

Sonuç bildirisinde, başta ulaşım ve raylı sistemler olmak üzere birçok konuda belediyelerin kredi bulması süreçlerinde ortak hareket etme kararı alındığı, belediyelerin tarımsal üretim kooperatifleri başta olmak üzere kooperatifleri destekleme kararlılığını bir kez daha vurguladığı da ifade edildi.