Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

YHT Hattı‘nda Yoğun Mesai Tüm Hızıyla Sürüyor

İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı‘nda Yoğun Mesai Tüm Hızıyla Devam Ediyor

04 Ekim 2013 Cuma, 10:27

İstanbul-Ankara arasını 3 saate düşürecek olan ve ilk test sürüşünün de 29 Ekim’de yapılacağı söylenen YHT Hattı’nda, çalışmalar yoğun olarak sürdürülüyor. Hattın, Gebze-İzmit arasındaki ray döşemesi büyük ölçüde tamamlanırken, ekipler İzmit kent içi geçişinde de travers ve ray döşeme aşamasına geçti.

Daha önce yapılan açıklamalarda, deneme seferlerinin 30 Eylül’de, normal seferlerin ise, 29 Ekim’de başlayacağı bildirilmesine rağmen, çalışmalar sırasında çıkan bazı problemler nedeniyle 3 gün önce yapılması gereken deneme seferi gerçekleşmedi. Geçtiğimiz günlerde Kocaeli’ne gelen Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın da açıkladığı gibi bir aksaklık çıkmadığı takdirde 29 Ekim’de hızlı trenin ilk test sürüşü yapılacak. Hattın 29 Ekim’deki deneme seferine yetişmesi için çalışmalar daha da hızlandırılırken, Gebze-İzmit arasında ray döşeme çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Üzerindeki 9 tünel, 10 köprü ve 22 menfezde tadilat yapılan, ayrıca 28 yeni menfez ve 2 alt geçidin de inşa edildiği 56 km’lik bölümde işler büyük ölçüde bitti.

Ekipler bugünlerde, İzmit kent içinde eskileri sökülen hat boyunca duvar gibi sıralanan traversleri de buradan kaldırarak yeni hattın altına döşemeye başladı. Bu çalışmalarla ilgili olarak da önümüzdeki günlerde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın da Kocaeli’ne gelerek brifing alması bekleniyor.

Daha önce Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın açıkladığı gibi Yüksek Hızlı Tren(YHT) seferlere başladığında Gebze ve İzmit istasyonlarında kesinlikle duracak. Hızlı tren bu istasyonlar haricinde Sakarya’nın Arifiye ve Pamukova, Bilecik ve Bozüyük istasyonlarında da durarak yolcu bindirip indirecek. Yüksek Hızlı Tren’in duracağı bu istasyonlarda da, hızlı trene uygun düzenleme çalışmaları gerçekleştirildi.

Kaynak : bursadabugün.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz