Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Yüksek Hızlı Tren Bilet Fiyatları İçin Anket Yapılacak

TCDD Genel Müdürü Karaman, “Ankara – İstanbul YHT bilet fiyatlarını belirlemek için 2014 Ocak ayında bir anket yapmayı planlıyoruz.” dedi…

21 Kasım 2013 Perşembe, 10:28

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren biletlerinde promosyonlar olacak. Bilet fiyatlarını belirlemek için 2014 Ocak ayında bir anket yapmayı planlıyoruz. Bilet fiyatlarını Ocak, Şubat ayında belirleriz” dedi.

Karaman, Demiryolu Ansiklopedisi ve Demiryolu Sözlüğü’nün tanıtımı için Ankara Garı’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Buradaki konuşmasında Demiryolu Ansiklopedisi ve Demiryolu Sözlüğü’nün Tcdd Vakfı tarafından, yazarlar Ümit Uzmay ve Kudret Demiroğlu’na hazırlattırıldığını belirten Karaman, bir yandan lojistik merkezler, yüksek hızlı tren hatları yaparken, bir yandan yolları yenilerken eş zamanlı olarak sosyal ve kültürel projelerle de halkın demiryolu sevgisine layık olmaya çalıştıklarını, bu kapsamda hayata geçirdikleri ansiklopedi ve sözlüğün bu alandaki tüm verileri içerdiğini belirtti.

MARMARAY’IN TÜPLERİ ÇOK GÜÇLÜ

Marmaray ve yüksek hızlı tren projesi hakkında “demiryolca” bilgi vermek istediğini belirten Karaman, daha sonra teknik ifadelerle yaptığı sunumunun anlamını açıkladı. Marmaray’a ilişkin iddiaları aydınlatmak için açıklamalarda da bulunan Karaman, uluslararası trenlerin Türkiye’de Marmaray üzerinden geçiş yapabileceklerini fakat yolcu trenlerinin gündüz, yük trenlerinin gece geçiş yapacaklarını bildirdi.

Marmaray’a koyulan tüp tünellere ilişkin iddiaları yanıtlayan Karaman, sözlerini şöyle devam ettirdi: “Tüpler çok mukavim tüpler. Bir suyun sızması mümkün olmayan tüpler. Marmaray tüpleri, denizin altı kazılarak açılan tünellere yerleştirildi. Burada su sızamaz çünkü su yok. Tüpler conta ile tutturuldu, betonla kaplandı. Yaya yürüme yolları da var Marmaray’da. Yayalar için yürümenin riski olmadığı bir sistem de kuruldu. İstanbul’da Marmaray, yerin altında yeni bir dünya. Kültür ağırlıklı yeni bir dünya. İnsanlar gelir gelmez fotoğraf çekmeye çalışıyorlar. Düşenler oluyor. Yarım gün problemimiz oldu, sonra herşey çözüldü.”

MAKİNİST KALP KRİZİNDEN VEFAT ETMİŞ

Süleyman Karaman, Marmaray makinistlerinin çalışma koşullarının iyi olmadığına ilişkin iddialara yönelik de şunları söyledi: “Maalesef Marmaray’da çalışan bir makinist kalp krizi geçirdi ve vefat etti. Seferle bir ilgisi yok. Onu inceledik, nedeni nedir diye. Bir gün önce 5 saat çalışmış, daha önce bir gün dinlenmiş. 8 saatlik çalışma süresine uymuş. Evine giderken kalp krizi geçirdi, vefat etti. Bu makinistin babası da birkaç sene önce kalp krizinden vefat etmiş.”

MARMARAY’DA 110 MAKİNİST GÖREV YAPIYOR

Marmaray’da 10 dk’da bir sefer yaptıklarını ve 110 makinist çalıştığını da dile getiren Karaman, trenlerin aslında yatay giden asansörler gibi düşünülmesi gerektiğini, makinistlerin olası bir aksilikte görev yaptığını vurguladı. TCDD Genel Müdürlüğünün serbestleştirildiğinin anımsatılarak, işletmecilik için herhangi bir talep gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Karaman, “İşletmecilik konusunda şu anda bize gelen bir şey yok. Daha çok yük trenleri için çalışma var. Yeniden yapılanma 2014 yılında başlayacak. Altyapı ayrıldıktan sonra istekli olanlar gelip işletmecilik yapabilecek” şeklinde cevap verdi.

BU PROJE İÇİN DAĞI KALDIRDIK

Karaman, başka bir soru üzerine de Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının elektrifikasyon çalışmasının yapıldığını, birkaç eksikliğin tamamlanmasının ardından testlere başlayacaklarını kaydetti. Proje güzergahında yer alan Bilecik civarında bir köyde heyelan oluştuğu için buradaki dağı tümüyle kaldırdıklarını anlatan Karaman, eksikliklerin tamamlanmasının ardından Eskişehir – İnönü arasında başladıkları testleri, tüm proje üzerinde yürüteceklerini belirtti. Karaman, projeyi, Şubat sonu, en geç Mart başında hizmete açacaklarını da bildirdi.

ERKEN REZERVASYON DA GELİYOR

TCDD Genel Müdürü Karaman, Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren bilet fiyatları için önceki yıllarda araştırma yaptıklarını belirterek, ankete katılanların %80’inin “bilet fiyatı 50$’ın altında olursa YHT’yi tercih edeceğini” belirttiğini aktardı. Karaman, “Bu eski bir araştırma. Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren biletlerinde promosyonlar olacak. Bilet fiyatlarını belirlemek için 2014 Ocak ayında bir anket yapmayı planlıyoruz. Bilet fiyatlarını Ocak, Şubat ayında belirleriz” dedi.

Karaman, TCDD Genel Müdürlüğünün erken rezervasyon sisteminin 1 Ocak’ta devreye gireceğini de bildirirsek, “Hem konvansiyonel hem de hızlı trenlerde erken rezervasyonla erkenden bilet alan ucuz alacak, geç alan normal fiyatından alacak” diye konuştu.

DENEYİMLERİMİZİ AKTARACAĞIMIZ MÜŞAVİRLİK ŞİRKETİ KURDUK

Haydarpaşa Garı’nı koruma amaçlı imar planı hazırladıklarını da belirten Karaman, şunları kaydetti: “%30 yapılaşma izni alındı koruma kurullarından. Özelleştirme İdaresine devrettik, onlar yarışma açacak ve halka oylatacak. Hangisi seçilirse o YİD ile ihale edilecek. Garın şu anda trenden inilen kısmı olan 1. kat gar kalacak. Halk onun başka bir şey olmasını istemiyor. Garın başka bir katı değil, ‘sadece o istasyonuma dokunma’ diyor. Biz de dokunmayacağız.”

Karaman, Türkiye’nin demiryolu konusundaki deneyimlerini farklı ülkelere aktarmak istediklerini ifade ederek, bu ülkelerin özel sektör değil devlet desteği beklentisini de dikkate alarak bu nedenle müşavirlik şirketi kurduklarını belirtti.

YERLİ FİRMA ŞARTI KOYACAĞIZ

Tren setleri için %51 şartı koyduklarını ve yerli üretimi desteklediklerini de vurgulayan Karaman, “Yeni bir ihale yapacağız ve orada yerli üretim yapan firma kurulmasını şart koşacağız” diye konuştu.

Karaman ayrıca ulaştırma sektörüne dünyada yılda 1 trilyon $ yatırım yapıldığına da işaret ederek, Türkiye’nin 2023 yılında ilk 10 ekonomiden biri olması için bu rakamdan en azından 50 milyar $ pay alması gerektiğine dikkati çekti.

Kaynak : Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz