Jardz.com Ucuz Alışveriş

YOLDER’in e-RAIL Projesine AB Desteği

YOLDER Erasmus + Programı kapsamında başvurusunu yaptığı “e-RAIL” adlı mesleki eğitim projesi Avrupa Komisyonu tarafından kabul edildi.

26 Eylül 2014 Cuma, 08:55

Avrupa Birliği (AB) tarafından eğitim ve gençlik alanında yürütülen Erasmus+ Programı kapsamında 2014 yılı için Türkiye Ulusal Ajansı’na sunulan proje başvuruları sonuçlandı. 2014 yılı teklif çağrısı Erasmus+ mesleki eğitim stratejik ortaklıklar projeleri kapsamında başvuru sonuçları Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nca açıklandı.

Merkezi İzmir’de bulunan YOLDER’in “Railway Construction of Vocational Training E-Learning Platform (e-RAIL) (Demiryolu İnşaatı Mesleki Eğitimi E-Öğrenme Platformu) Projesi, 205 proje arasından seçilen ve hibe desteği verilerek desteklenmeye değer görülen 25 proje arasında yer aldı. YOLDER Yönetim Kurulu Başkanı Özden Polat, demiryolu yapım ve bakım personelinin mesleki eğitimlerine yönelik bir E-Öğrenme Platformunun geliştirilmesini hedefleyen projelerinin 205 proje arasından seçilerek desteklenmeye değer görülmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Polat, özellikle serbest demiryolu piyasasının genişlemesi ve sektörde istihdam edilecek yeni iş gücü sayısının artmasıyla birlikte eğitim ve sertifikasyon süreçlerinin önemine dikkat çekti. Ülkemizde henüz bu standart ve yeterliklere göre eğitim sağlayan bir kurum bulunmadığını vurgulayan Özden Polat, Avrupa Komisyonu tarafından hibe desteği verilmesi kabul edilen proje hedeflerine ilişkin şu bilgileri verdi:
“Bu proje ile demiryolu yol yapım, bakım ve onarımcısı seviye 3 meslek standart ve yeterliliklerine uygun modüler eğitim programlarının hazırlanması, online e-eğitim materyallerinin geliştirilmesi ve pilot kursların gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Projemizin temel hedeflerinden biri demiryolu yapım personelinin mesleki eğitim ile iş dünyası arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi, yeterlilik ve beceri seviyesinin yükseltilmesi. Ulusal seviyedeki mesleki yeterlilik reformlarının tamamlanması, eğitim ve öğretim sistemlerinin modernizasyonunun desteklenmesi, mesleki eğitim ve öğretimin uluslararası boyutunun güçlendirilmesi de projemizin hedefleri arasında.”

Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (YOLDER), “e-Rail” projesinin koordinatörlüğü üstleniyor. Projenin diğer ortakları Türkiye’den Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksek Okulu, İtalya’dan Generali Costruzioni Ferroviarie S.p.A. ve Almanya’dan Vossloh Fastening Systems. Tamamen AB hibe fonuyla gerçekleştirilecek proje 2 yıl sürecek.

YOLYAPIMI  Demiryolu Yol personeli

Erasmus+ Nedir?

Erasmus +, Avrupa Birliği’nin 2014 – 2020 dönemi için eğitim, öğretim, gençlik ve spor alanlarındaki programıdır. Söz konusu program, AB ülkeleriyle aday ülkelerde eğitim, öğretim ve gençlik alanlarında örgün eğitim ve yaygın eğitim yoluyla hayat boyu öğrenme ilkesini destekliyor. Erasmus + programı ülkemizde Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yönetiliyor.

YOLDER Hakkında

Merkezi İzmir’de bulunan Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (YOLDER) 29 Temmuz 2009’da kuruldu. YOLDER, bugün demiryollarında hat bakım ve onarım işlerinde çalışan, 1000’i aşkın üyesi bulunan bir sivil toplum kuruluşu. Demiryolu yapımı ve bakımında çalışanların eğitimi ve belgelendirilmesini sağlamak, kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemek, mesleki etkinliklerin geliştirilmesi için araştırmalar yapmak derneğin ana faaliyet konuları arasında.

Demiryolları yollarda çalışan personel

YOLYAPIMI Demiryolu Yol Çalışması

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz