Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Yerli Monorail Sistemi Geliyor

Düzce’de Kurulu Fabrikada Tamamı Yerli İmkanlarla Üretilen “Monorail Sistemi” İle Metropol Kentlerdeki Ulaşım Sorununun Çözülmesi Hedefleniyor

22 Ağustos 2013 Perşembe, 00:39

Düzce’de kurulu fabrikada tamamı yerli imkanlarla üretilen “monorail sistemi” ile metropol kentlerdeki ulaşım sorununun çözülmesi hedefleniyor. Yolcu başına maliyetin 2 kuruş, kent içi ulaşımın 1TL olması planlanan sistem sayesinde, yolcular zeminden 5 m yüksekte seyahat edecek.

Türkarge Ulaşım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Çelik: “Bu projeyle artık trafik çilesi sona erecek. Amacımız da bu zaten, monorail sistemi İstanbul’da metrobüs, tramvay ve metro gibi ulaşım hizmetlerinin hepsinin alternatifidir. Şu anda bir metronun km başına maliyeti 60-70 milyon dolar, bizde her şey dahil 3 milyon doları geçmiyor. Herhangi bir şehirde bu sisteme başlarsak yolcularımızı sadece 1 TL ile taşıyacağız ve gelecek 10 yılda zam yapmayacağız” dedi.

Düzce’de kurulu fabrikada tamamı yerli imkanlarla üretilen “monorail sistemi” ile metropol kentlerdeki ulaşım sorununun çözülmesi hedefleniyor.

Çilimli ilçesindeki fabrikada üretilen %100 yerli monorail, elektrikli motoru, lastik tekerlekli vagonları, kısa sürede imal edilebilmesi ve maliyetinin ucuzluğu dolayısıyla kent içi ulaşımda metro, tramvay ve metrobüs gibi ulaşım araçlarına avantajlı bir alternatif sunuyor.

Zeminden 4-5 m yukarıda çelik platform üzerinde hareket edecek monorail, yağmur, çamur, kar ve dolu gibi olumsuz hava şartlarından da etkilenmiyor. 18 kişilik deri koltuklu vagonlarda oturarak, klasik müzik eşliğinde seyahat edecek yolcular, aynı zamanda şehrin güzelliklerini ve çevreyi havadan izleme imkanına da kavuşmuş olacak.

Kent içi ulaşımın sadece 1TL olacağı “monorail” sistemi ile trafik yoğunluğunun azaltıması hedefleniyor.

Türkarge Ulaşım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Çelik, AA muhabirine, monorail sisteminin toplu ulaşım için günde 24 saat hizmet verebileceğini söyledi.

Lokomotif özelliği dolayısıyla proje büyüklüğüne göre vagon sayısının artırılabileceğini, enerji tüketiminin çok düşük olduğunu vurgulayan Çelik, “Örneğin, 20 km’lik hatta bir yolcunun bize maliyeti sadece 2 krş. Tasarım ve üretiminin %100 yerli olmasının dışında yapım süresi çok kısa. İlk yatırım maliyeti çok düşük. Tabii ki bu nedenle işletme giderleri çok düşük. Bu yüzden biz 81 ilimizde ‘yap, işlet, devret’ modeliyle her yerde sistemi kurmaya hazırız” diye konuştu.

Trafik Çilesi Sona Erecek

Çelik, ayakta yolcu almadıklarını, bütün yolcuların oturarak seyahat edeceğini belirterek, şunları söyledi;

“Bu sistemin özelliği sadece şehir içi çünkü lastik tekerlekli ve elektrikli. Azami hızı 85 km/h. Bir otomobilin tırmanabildiği % 10-15’lik eğimleri rahatlıkla tırmanabiliyor. O yüzden tünel, viyadük gibi bir şey yapmamıza gerek yok. Zaten 2 kolon arası mesafe 18-20 m civarında. Zeminden 5-6 m yukarıda gittiği için yağmur, kar, çamur, hiçbir doğal olaylardan etkilenmiyor. Tamamen elektrikli sistemle çalıştığı için çevre kirliliği de yapmıyor.

Bu projeyle trafik çilesi sona erecek. Amacımız da bu zaten, monorail sistemi İstanbul’da metrobüs, tramvay ve metro gibi ulaşım hizmetlerinin hepsinin alternatifidir. % 100 yerli oluşunun yanı sıra ticari hızı çok yüksek. Bugün hiçbir sistem teknoloji firması yap, işlet, devret modeliyle teklif veremezken, biz böyle bir teklife rahatlıkla hazırız. İstanbul’un sorunu başka türlü çözülmez. Bugün metro ya da metrobüs arayışları kesinlikle sonuç vermeyecek. Yapım süresi ve maliyet olarak çok uzun olan sistemler. Dolayısıyla aracımız başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler olmak üzere Türkiye’deki nüfusu en düşük olan il için bile cazip gelebiliyor.”

Kent İçi Ulaşım 1 TL Olacak

Metro sisteminde km başı maliyetin 60-70 milyon dolar olduğuna dikkati çeken Çelik, söz konusu sistemde ise yapımından kurulumuna maliyetin 3 milyon doları geçmediğini dile getirdi.

“Biz herhangi bir hatta kent içi ulaşımı 1TL’ye indirmeyi hedefliyoruz” diyen Çelik, “Bunu bir taahhüt olarak da alabilirsiniz. Eğer herhangi bir şehirde bu sisteme başlarsak, sadece 1TL ile taşıyacağız ve gelecek 10 yılda zam yapmayacağız. Burada yatırdığımız yatırımı yine de tahminlerimizin çok altında geri alacağımızı biliyoruz” ifadesini kullandı.

Çelik, Sözlerine Şöyle Devam Etti

“Bu araçta kullanılan motorlar elektrikli servo motorlardır. Dünyada ilk kez servo motor, tahrik motor olarak kullanılmaktadır. Servo motorun özelliği geri beslemeli, akıllı bir sistem.Yani yaptığımız trende hiçbirinde sürücü yok. Tamamen programlayıp koyuyoruz. Araca ’10 km, 3 metre, 1 santimetre veya milimetre git’ diye komut verebiliyoruz. Çok yumuşak kalkış ve duruş ivmeleri var. Aracın içinde tek ayak üstünde dursanız dahi düşmeyecek, sarsılmayacaksınız.

Şehir şebekesi kesilse dahi vagonlar içerisinde gizli bulunan aküler sayesinde bu araç en az 10-15 km daha gitme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla aracımız birkaç dakikalık, birkaç saniyelik ya da 10 dk’lık elektrik kesintilerinden dahi etkilenmeyecektir.”

Sisteme talebin arttığına işaret eden Çelik, 3 Büyükşehir belediyesiyle öngörüşme yaptıklarını, yurt dışından Ukrayna, Nijerya, Litvanya ve İran’dan gelecek heyetleri beklediklerini söyledi.

Çelik, metro için yapılan yatırımların yirmide birini ödünç almak istediklerini vurgulayarak, “Devlet zarar etmesin. Biz onu 3-4 yılda geri ödeyelim. Biz borçlanalım, ödeyelim ve taşıyalım. Hem de halk burada yarı fiyatına seyahat etsin” dedi.

 

Haber : Yasin Kocagöz

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz