Jardz.com Ucuz Alışveriş

Yeni Ehliyetlerin Tasarımı Belli Oldu

AB Standartlarına Uygun Hale Getirilen Kare kodlu Ehliyetlerin Yeni Tasarımı Belli Oldu…

31 Ağustos 2013 Cumartesi, 10:31

Yeni sürücü belgeleri pembe ağırlıklı, bej ve turkuvaz rengi dolgulu, çipli değil kare kodlu üretilecek.

Kare kodun içinde sürücünün parmak izi, kan grubu ve kimlik numarası gibi bilgiler yer alacak. Yeni ehliyetlerde sahteciliği önlemek için de 8 ayrı teknolojik özellik de kullanıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), ehliyetlerini AB kriterlerine uygun hale getirmek üzere başlattığı çalışmada sona yaklaştı. Bu kapsamda yeni ehliyetlerin tasarımı tamamlandı.

Sabah’ın haberine göre; Ehliyetler Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi ağırlıklı pembe renkten oluşacak. Yeni ehliyetlerin ayrıca PVC’den değil tanesi 3 dolara mal olan 24 milyon adet poli karbon karttan yapılmasına karar verildi.

KIZIL ÖTESİ BOYA KULLANILACAK

Böylece ehliyetler daha dayanıklı ve nem kapma oranı düşük olacak. Sürücü belgelerinde değişken lazer görüntüler, renk geçişli ve ultra viole floresan mürekkep, arka planda dijital su izi, renk değiştiren baskı kızıl ötesi ya da fosforlu boya, kabartma harf, sembol ve şekiller bulunacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü yeni ehliyetleri programda sorun çıkmazsa 2014 Nisan ayından itibaren dağıtmaya başlayacak. Sürücü belgelerinin ön yüzünde de dikkat çekici şekilde ay yıldız bulunacak. Sürücü belgelerinin yine ön yüzünde yalnızca ultraviole (Mavi Renk) ışık ile görülebilecek ‘TR ve Ayyıldız’ basılacak. Ay yıldızın sol tarafında ise ehliyetin yüksek güvenlikli olduğunu gösteren su izini andıran parmak izi siluetli ‘sürücü belgesi’ yazısı yer alacak. Ön tarafta ise lazer yazıyla sürücünün Ad-soyad, TC. kimlik numarası, Doğum tarihi ve ehliyetin alındığı tarihe yer verilecek.

yeni çipli ehliyet tasarımı

FOTOĞRAF ÖNCEKİNE GÖRE KÜÇÜK

Ehliyet sahibinin fotoğrafı belgenin ön yüzünde bulunan yıldızın altında bulunacak. Eskisine göre daha ufak olacak fotoğraf, ehliyete lazer baskı ile işlenecek ve üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram olacak. Kartın ön tarafında yer alacak resmi makamlarca verildiğini belirten hologramın hemen yanında ise araç sahibinin hangi araçları kullanabileceğini gösteren sürücü sınıfları bulunacak. Kartın arka tarafında ise sürücünün kişisel özelliklerinin yer aldığı çip değil kare kod yer alacak. Kare kodun içinde sürücünün kimlik numarası, parmak izi, kan grubu gibi bilgileri yer alıyor. Ayrıca arka tarafta da kişinin kan grubu, hangi tür araçları kullanabileceğine dair sınıflarda işaret bulunacak. Yeni ehliyetler basıldıktan sonra 5 yıl içinde ehliyetlerin değişmesi gerekecek.

Haber : Orçun SAYGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz