Jardz.com Ucuz Alışveriş

Yeni Ankara YHT Garı 29 Ekimde Açılıyor

T.C. Devlet Demiryolları, 29 Ekim’de yeni Ankara YHT garının açılışının yanı sıra yeni hızlı treni Velaro TR’yi de seferlerine başlatmaya hazırlanıyor…

28 Eylül 2016 Çarşamba, 14:47

TCDD’nin Yap-işlet-devret yöntemiyle yaptırdığı yeni Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı 29 Ekim’de açılacak. Mevcut Ankara garının yanına yapılmakta olan yeni Ankara Yüksek Hızlı Tren Garının ziyaretçileri arasında, tren yolcularının yanı sıra, Ofis, Ticari alanlar, Otel ve AVM’yi kullananlar da olacak.

Mevcut gar ve Ankara toplu ulaşım sistemi ile entegre olacak yeni YHT garında 12 Hızlı tren aynı anda yolcu indirip bindirebilecek. Garın ilk aşamada günde 20 bin, Sivas, İzmir ve Bursa hatlarının devreye girmesiyle de 50 bin yolcuya hizmet vermesi bekleniyor.

TCDD, 29 Ekim’e yetiştirmeye çalıştığı bir başka açılış da, Türkiye için üretilen Siemens Velaro TR setlerinden ilkinin seferlerine başlaması. Siemens’in kazandığı 7 setlik ihalenin ilki 2014 yılında teslim edilmişti. Velaro D tipindeki ilk tren, halen Ankara – Konya hattında sefer yapıyor.

TCDD’nin talepleri doğrultusunda yeniden dizayn edilen, koltuk sayısı arttırılan, özel kompartımanlara sahip Velaro TR’lerin ilkinin 29 Ekim’de, teslim edilen diğer 4 Velaro TR’nin ise bu sene sonuna kadar hizmete girmesi planlanıyor. 6. ve son Velaro TR ise geçtiğimiz hafta Innotrans’da gösterilmişti. Bu setinde önümüzdeki günlerde Türkiye’ye getirilmesi bekleniyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz