Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Uluslararası Demiryolu Standartlarının (IRIS) Belirlenmesinde Devlet Demiryolları Aktif Rol Oynuyor

Uluslararası Demiryolu Standartlarının Belirlenmesinde T.C. Devlet Demiryolları Aktif Rol Oynuyor…

04 Temmuz 2013 Perşembe, 10:00

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC), Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlediği toplantılarda Uluslararası Demiryolu Standartlarının (International Railway Standards-IRS) oluşturulması yönünde sürdürülen çalışmaları görüştü. Toplantıya katılan TCDD yetkilileri, demiryollarında yapılan standardizasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

UIC, statü toplantıları kapsamında Paris’te, 26-28 Haziran 2013 tarihinde 16. Avrupa Bölgesel Kurulu (26 Haziran), UIC İcra Kurulu ve 82. Genel Kurulu (27 Haziran) toplantılarını gerçekleştirdi. Toplantıda Devlet Demiryollarını Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman başkanlığındaki heyet temsil etti. Toplantıların odak noktası, hem Avrupa hem dünya seviyesinde UIC bünyesinde gerçekleştirilen standardizasyonla ilgili çalışmalar oldu. Bu kapsamda toplantıda UIC’nin Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) ve ISO gibi uluslararası standardizasyon örgütleri ile yapacağı teknik işbirliği anlaşmalarının son durumları hakkında bilgi verildi. Uluslararası Demiryolu Standartlarının (International Railway Industry Standard-IRIS) oluşturulması yönünde yürütülen çalışmalar ele alındı.

Bu çalışmalar kapsamında dikkat çeken gelişmelerden biri, UIC tarafından yürütülen 1520 mm ray açıklığına sahip demir yollarına yönelik Uluslararası Demiryolları İşbirliği Örgütü (OSJD) ve UIC standartlarının birleştirilerek 1520mm uluslararası demiryolu standartlarının oluşturulması projesi oldu. Standardizasyon çalışmaları kapsamında başlatılan bir diğer proje ise UIC fişlerinin güncellenmesi konusu da toplantıda mercek altına alındı. Proje kapsamında bu sene içerisinde 21 UIC fişi güncelleneceği açıklandı. Avrupa düzeyinde gerçekleştirilen standardizasyon çalışmaları kapsamında ise UIC ve Avrupa Demiryolu Ajansı (ERA) arasında yolculara yönelik Telematik Uygulamalar (TAP) için ERA Teknik Dokümanları ve UIC fişlerinin ilgili bölümlerinin devamlı olarak senkronizasyonuna ilişkin bir teknik anlaşmanın yapılması yer aldı.

UIC statü toplantılarına T.C. Devlet Demiryolları Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman’ın yanı sıra, UIC Genel Müdürü Jean-Pierre Lobinoux, UIC İletişim Direktörü ve Orta Doğu Koordinatörü Paul Veron, yeni Suudi Demiryolu Kuruluşu Başkanı Mohammed Khaled Al-Suwaiket, Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Kuruluşun Başkan Yardımcısı Abdullah S. Balhaddad’ın da bulunduğu dünyanın çeşitli ülkelerinden demiryolu uzmanları katıldı. Toplantıda Suudi Demir yollarının UIC’de ve özellikle UIC Orta Doğu Bölgesel Kurulu’nda (RAME) daha fazla aktif rol alması isteği dile getirildi. Potansiyel işbirliği alanları hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Paris ziyareti kapsamında gerçekleştirilen bir diğer toplantı ise 30 Mart-4 Nisan 2014 tarihleri arasında TCDD ev sahipliğinde UIC tarafından düzenlenecek olan 11. UIC ERTMS Dünya Konferansı Organizasyon Komitesi toplantısı oldu. UIC, TCDD, etkinliği üstlenen Organizasyon firması ve demir yolu sanayi temsilcileri arasında yapılan toplantıda kongre bütçesi ve programı gibi organizasyonla ilgili konular görüşüldü. TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan bu etkinliğin başarılı olması için TCDD olarak her türlü katkıyı sağlayacaklarını belirtti…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz