Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Türkiye’nin İlk Yerli Tramvayı İpek Böceği Raylarda

Türkiye’nin İlk Yerli Tramvayı Olan İpek Böceği Şuan Test Aşamasında…

04 Ekim 2013 Cuma, 22:59

Türkiye’nin ilk yerli yapımı olan ve bayramda seferlerine başlayacak olan ipek böcekleri şuan test aşamasında şehir turu atmaya devam ediyor. Test sürüşleri esnasında ilk defa 2 ipek böceği görüntülenirken, park sorunları da yavaş yavaş ortadan kalkıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında üretilmiş olan ve Heykel Garaj T1 hattında kullanılacak olan Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği, Kurban Bayramı’nın 1. günü, yolcu taşımasına başlayacak. Kent merkezini araç gürültüsü, egzoz gazı kirliliği ve yoğun araç trafiğinden arındırmak için Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceğinin hizmet vereceği T1 tramvay hattı çalışmalarında sona gelindi. Şehir içi ulaşıma nefes aldıracak olan tramvayda, 5 Ekim 2013 Cumartesi gününden itibaren tüm gün yolcusuz deneme işletimi, Kurban Bayramı’nın 1. günü olan 15 Ekim Salı gününden itibaren de yolculu seferler başlayacak.

TAŞIMA FİYATLARI BELİRLENDİ

Tramvaya tüm binişler 0,50TL olup tek ücret tarifesi uygulanacak. BURULAŞ yetkililerinin açıklamasına göre; Tramvayın bayramın 1. günü, 09.00 ile 18.00 saatleri arasında yolculu sefer yapacak olmasından dolayı, 15 Ekim 2013 Salı günü 06.00 ile 24.00 saatleri arasında demir yolu üzerinde araç park edilmemesi ve duraklama yapılmaması, aksi taktirde cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

İPEK BÖCEĞİ’NİN İKİNCİ VAGONU DA RAYLARDA

26 Ağustos’ta test sürüşlerinin başlamasının ardından T1 hattı üzerine park eden araçlar nedeniyle sıkıntı yaşayan ipek böceğine artık vatandaşlar ve araç sürücüleri alışmaya başladı. İpek Böceğinin test sürüşleri daha kısa zamanda tamamlanmaya başladı. Yaklaşık olarak 3 aydır sergilenen ilk ipek böceğinin 2.si de dünden itibaren raylarda deneme seferlerine başladı. Seferlerin bayramda başlamasıyla birlikte sorunlarından tamamen ortadan kalkacağına inanan Bursa halkı, seferlerin biran önce başlamasını bekliyor.

Ayrıca seferlerin resmen başlamasıyla birlikte vagon sayısının da 6 olacağı öğrenildi.

Kaynak : Zaman

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz