Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

TCDD Şantiyesinde Kaçak Akaryakıt Skandalı

Devlet Demiryolları Şantiyesine Kaçak Akaryakıt Satan Bayinin Savunma Yapması İstendi…

17 Eylül 2013 Salı, 15:10

Akaryakıt dolandırıcılığında sınır tanımayan uyanıkların bu defa ki adresi devlet demiryolları oldu. Aydın’daki demiryolu şantiyesine kaçak yakıt satan bayinin savunma yapması istendi.

Milyarlarca dolarlık vergi kaybına neden olan akaryakıt sektöründe kaçakçılık durmak bilmiyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), Resmi Gazete’de yayımlanan cezaları kaçakçıların foyasını ortaya çıkardı. EPDK, denetimler sonucunda 1000’den fazla dağıtım şirketi ve bayiye ceza kesti, bazılarından da savunma istedi. Gizli tanktan satış yapan, motorin ve benzine solventle yağ karıştıran ve 10 numara yağ tankeriyle yakalananlar var.

NUMUNEDE ORTAYA ÇIKTI

Cezalardan en çok dikkat çekeni ise Aydın Emniyet Müdürlüğü’nün 2011 yılında yaptığı denetimde ortaya çıktı. Emniyet’in, Devlet Demiryolları (TCDD) Aydın şantiyesinde yaptığı denetimde kaçak akaryakıt satışı tespit edildi. Soruşturma kapsamında satışı yapan bayinin savunması istendi. Numune alınan motorinde kaçak akaryakıt ayracı olarak kullanılan yeterli miktarda marker bulunmadığı belirlendi. Ayrıca numune motorinin TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde yapılan analizinde hileli ürün tespit edildiği belirtildi.

KISA YOLDAN VURGUN

Akaryakıtta artan fiyatlar, kısa yoldan para kazanmak isteyenleri cezbediyor. Son denetimlerde benzine uçak yakıtı ve gaz yağı katıldığına ilişkin tespitler arttı. Yetkililer, geçen yılların en büyük sorunu olan 10 numara yağda vergi artışının bu ürünün akaryakıtta kullanımının önünü kestiğini belirterek, “Şimdi 10 numaranın yerini gaz ve jet yakıtı aldı” dedi.

İŞTE CEZALARDAN BAŞLIKLAR 

SOLVENT-YAĞ KARIŞTIRMIŞ : Birçok istasyona motorine yağ katma, solvent katma nedeniyle cezalar kesildi.
10 NUMARA YAĞ BOŞALTMIŞ : Gaziantep’teki bir firmanın ürettiği madeni yağı Burdur’daki istasyona boşalttığı tespit edildi.
GİZLİ TANK : İlan edilen cezalarda bazı istasyonlarda yer altında kaçak akaryakıt satılan gizli depolar bulundu.
DENİZDE YETKİSİZ SATIŞI : İstanbul Sahil Güvenlik Komutanlığı, bir şirketin usulsüz akaryakıt transferi yaptığını tespit etti.

HİLELİ YÖNTEMDE PATLAMA YAŞANDI

EPDK’nın 2012 Petrol Sektörü Raporu yaşanan usulsüzlüğü de gözler önüne serdi. Buna göre 12000 bayinin bulunduğu sektörde 2012 yılı boyunca 1.4 milyar TL tutarında 9304 ceza kesildi. Cezada ilk 3 sırayı İstanbul, Ankara ve Mersin aldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz