Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Samsun – Kalın Demiryolu Modernizasyonu İçin İmzalar Atıldı

Samsun – Kalın (Sivas) Demiryolu Hattının Modernizasyonu Projesi Yapım Sözleşmesi, Ankara’€™da düzenlenen törenle imzalandı…

03 Ağustos 2015 Pazartesi, 09:46

Samsun – Kalın Demiryolu Hattının Modernizasyonu Projesi Yapım Sözleşmesi, 03 Temmuz 2015 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, AB Türkiye Delegasyonu Maslahatgüzarı Bela Szombati ile AB Delegasyonu Temsilcileri ve TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız’ın katıldığı törenle imzalandı.

AB SINIRLARI DIŞINDAKİ EN BÜYÜK MEBLAĞLI PROJE

Törende konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Samsun – Sivas Demiryolu Hattının Modernizasyonu Projesinin Avrupa Birliği hibeleriyle AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük bütçeli proje olma özelliğini taşıdığını vurguladı. Hattın modernizasyonu için ayrılan 220.000.000 avroluk AB hibesinin yanı sıra 39.000.000 avroluk yerli kaynağın da proje için tahsis edildiğini belirtti.

2011 yılından itibaren Köseköy – Gebze ve Irmak – Karabük – Zonguldak hatlarının rehabilitasyonu ve modernizasyonu olmak üzere 2 büyük altyapı projesine imza atıldığını ifade eden Feridun Bilgin, Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında Samsun – Sivas Demiryolu Hattının Modernizasyonu Projesi’nin, yüklenici Çelikler, Gülermak ve Çek Cumhuriyeti’nden AZD ortak girişimi tarafından 2017 yıl sonu itibari ile tamamlanacağını söyledi.

Avrupa Birliği ile söz konusu iş birliğinin 2014 – 2020 yıllarını kapsayan IPA 2 döneminde de devam edeceğine ve Ulaştırma Operasyonel Programı’nın başarısının daha da yükseleceğine olan inancının tam olduğunun altını çizen Bakan Bilgin, Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin Çerkez – Kapıkule kesiminin yapımını da AB hibe programları çerçevesinde gerçekleştireceklerini ifade etti.

SAMSUN – SİVAS ARASI 5 SAATE DÜŞECEK

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürü Ömer Yıldız da gerçekleştirilen yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projelerinin ülkenin dört bir yanını kapsayacak şekilde genişlemekte olduğunu 2009 Ankara – Eskişehir, 2011 Ankara – Konya ,2013 Eskişehir – Konya ,2014 Ankara – İstanbul olmak üzere büyük projelere imza atıldığını söyledi.

Bu projelerin yanında mevcut hatlarımızın kapasitesini ve kabiliyetini artırmak amacı ile modernizasyon çalışmaları yapıldığını, bu kapsamda son 12 yıllık süreçte 9396 km konvansiyonel hattın yenilendiğini ve pek çok hattın da elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmalarının devam ettiğini, 2023 yılına kadar tüm hatların modernizasyonun tamamlanmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Katılım Öncesi Yardım Fonu’nun, “Ulaştırma Operasyonel Programı” kapsamında demiryollarının modernizasyonu için kullandırılmasından dolayı demiryolcular adına gurur duyduğunu ifade eden Yıldız, “Projenin hayata geçmesiyle yolcu trenlerinin hızı 40 km/saatten 80 Km/saate çıkacak, Samsun – Sivas arasındaki seyahat süresi de 9,5 saatten 5 saate düşebilecektir. Hattın günlük kapasitesi 21 trenden 54 trene çıkacak, hemzemin geçitler otomatik bariyerli hale getirilirken istasyon ve duraklarda bulunan peronların engelli erişimine uygun olarak AB standartlarında iyileştirilecektir.” dedi.

Projenin tamamlanmasıyla 2018 yılında mevcut yolcu trafiğinin 95.000.000 yolcu km’den 168.000.000 yolcu km.ye, yük trafiğinin ise 2018 yılında 657.000.000 ton km’den 867.000.000 ton km’ye çıkabileceğinin altını çizen TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Yolcu ve Yük taşımacılığında demiryolu payını artıracak olan projenin tüm paydaşlarla koordineli bir şekilde gece gündüz çalışılarak, belirlenen süreler içerisinde tamamlanacağına inanıyorum.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz