Jardz.com Ucuz Alışveriş

Memurlara 8000TL Evlilik Yardımı Müjdesi


8326 kez izlendi, 07 Eylül 2013 Cumartesi

Bekar Memurlara Müjde! Evlenen Memurlara 8000TL Para Yardımı Yapılacak…

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, “Türkiye’de evlenme yaşı giderek ilerliyor. Bu nedenle memura 8.000 TL’ye yakın evlilik yardımı verilmesi üzerinde hükümetle birlikte çalışıyoruz. Ekimden sonra gündeme gelecek” dedi.

Çalışan kadınların daha çok çocuk yapabilmesi ve doğurganlığın artırılabilmesi için hazırlanan teşvik paketinden memura “evlilik yardımı” çıktı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, memura evlilik yardımının detaylarını anlattı. Bu konuda hükümetle bir süredir çalıştıklarını söyleyen Tonbul, “En az 3 çocuk diyorlar. Bunun için memurun evlenmesi lazım, ama Türkiye‘de evlenme yaşı giderek ilerliyor. Bu nedenle memura evlilik yardımı verilmesi üzerinde duruyoruz” dedi.

Çocuklu ailelere kreş yardımı yapılması, doğuran kadına erken emeklilik verilmesi, doğum izninin yeniden düzenlenmesini içeren teşvik paketi bir süredir hükümet tarafından çalışılıyor. Paket içinde yer alan yeni düzenlemeler arasında ise, yaklaşık 2.6 milyon memuru yakından ilgilendiren “evlilik yardımının” da bulunduğu ortaya çıktı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, yeni bir uygulama olarak memurlara evlenme yardımının gündeme geleceğini söyledi. Düzenlemenin gerekçesini de Tonbul “Hükümetimiz çocuk sayısının artması istiyor. Bunun için de evlenilmesi gerekir. Ama Türkiye‘de evlilik yaşı giderek ilerliyor, 25′ten 30′a çıktı, 30′dan da 35′e doğru gidiyor” sözleriyle anlattı.

Yardım İlk Yapılan Evlilik İçin Geçerli

Evlilik yardımının ilk evlilik sırasında verilmesinin öngörüldüğünü kaydeden Tonbul, uygulamanın nasıl işleyeceğini de belirtti. “Devlet memuru maaş katsayısı binle çarpılır, bu da 8 bin TL’ye yakın bir rakam çıkar. O kadar evlilik yardımı yapılır” diyen Tonbul, “İnsanlar bu yardımla eşya alırlar, düğün masraflarının bir kısmını karşılarlar. Küçük bir güvence olur” dedi. “Hükümet de böyle mi düşünüyor?” sorusuna cevap veren Tonbul, “Yüzde 70 oranında uzlaştık, yeni yasama döneminde gündeme gelecektir. Çünkü evliliği geciktirmenin de, toplumsal maliyeti var, nüfus artmıyor” yanıtını verdi. Tonbul, kaynağın ne olacağı konusunda da; kaynağın hükümet tarafından bulunacağını belirtmekle yetindi.

Düşünülen Kaynak İşsizlik Sigortası Fonu

Çok çocuklu ailelerin desteklenmesi için bir süredir çalışılan ve yeni yasama döneminde gündeme gelmesi beklenen pakette, çocuklu ailelere kreş yardımı yapılmasından, çocuk sayısı arttıkça ailelere maddi destek verilmesine kadar bir çok düzenleme var. Fakat bu düzenlemelerin getireceği maliyet önemli bir soru işareti. Bunun için de, “işsize ödeme yapmak” için kurulan işsizlik sigortası fonu en güçlü aday. Fonda biriken 65 milyar 941 milyon TL düzenlemelerin maliyetini karşılayabilir.

Aile Ve Çocuğa Var Neden Evliliğe Yok

657 sayılı devlet memurları kanununa göre, evli bulunan devlet memurlarına aile yardım ödeneği veriliyor. Bu yardım herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eş için 1500, çocuklardan herbiri için de 250 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilen rakam üzerinden ödeniyor. Aylık olarak ödenen aile ve çocuk yardımı, üvey çocuklar için de ödeniyor. Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanıyor.

Etiketler: Bekar Memurlara Evlilik Yardımı Müjdesi Bekar Memurlara Evlilik Yardımı Müjdesi 8000TL Maaş Yardımı Memur Zammı 2013 Memurlara 8000TL Para Yardımı Memurların 2013 Kazanımları Neler

2 Yorum

  1. Güven

    08 Eylül 2013 at 15:26

    Gerçekten çok güzel bir haber, İnşallah uygulamaya koyarlarda düğün hediyesi olarak alabiliriz. 8000TL az para değil gerçekten

  2. Harbiye

    11 Eylül 2013 at 13:17

    bencede güzel bir teklif allah tamamına erdirsin hayal olmaması dileğiyle

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz