Jardz.com Ucuz Alışveriş

Marmaray’da Deneme Sürüşleri Başladı

Marmaray Projesi’nde inşası tamamlanan Yenikapı-Ayrılıkçeşme arasındaki test sürüşleri, 04 Ağustos 2013 Pazar günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatıldı

23 Ağustos 2013 Cuma, 11:22

Başbakan Erdoğan, test sürüşü öncesi Ayrılıkçeşme’de yaptığı konuşmasında, böyle bir projeyi ilk defa gerçekleştirdiklerinden dolayı Marmaray’ın asrın değil, asırların projesi olduğunu söyledi. Projenin bitiş tarihinin 29 Ekim 2013 olduğunu belirten Erdoğan, 10 km’lik Yenikapı-Ayrılıkçeşme arasının test sürüşünü yapacağını kaydetti.

Pekin-Londra Hattını Birbirine Bağlıyor


Erdoğan şunları söyledi; “Burası, bütün peyzaj çalışmalarıyla birlikte inşallah Ayrılıkçeşme, bizler için bir buluşma çeşmesi haline gelecek, çünkü banliyö sistemlerinin de burada buluştuğunu göreceğiz. Burası bu anlamda da çok farklı bir anlam ifade ediyor. Marmaray 150 senelik bir rüyadır. Ecdadımızın eskiz çalışmalarını yaptığı bir projeydi ama bu projeyi hayata geçirmek bize nasip oldu. Bunun ilk adımını atmak bize nasip olduğu gibi, bitirmek de hamd olsun bize nasip oldu.Bugün biz kıtalar arası bir geçişi Marmaray’da yapacağız ve Asya yakasından Avrupa yakasına geçecek, tekrar Asya yakasına geri döneceğiz. Bu proje sadece İstanbul’un ve Türkiye’nin projesi değil, aynı zamanda Pekin-Londra hattını birbirine bağlayacak ve bu arada yine yürümekte olan Kars-Tiflis-Bakü hattıyla da bütünleşecek dev bir proje. Yüksek Hızlı Trenle Türkiye’mizin bizim dönemimizde tanışmış olması ayrı bir gururumuzdur. Bundan önce muasır medeniyetler seviyesine çıkmanın lafını yapan zihniyetler vardı ve Türkiye’de raylı sistemler konusunda attıkları en ufak adım yoktu. Ancak dönemimiz, gerek merkezi yönetim olarak bizler gerek yerel yönetim olarak İstanbulumuz’da büyükşehir belediyemizin atmış olduğu çok önemli adımlar var. Gerek metro sisteminde gerek hafif metroda gerekse raylı sistemlerin genelinde bu adımlar atılıyor. Tabi bizim çevreye ve tarihe gösterdiğimiz hassasiyet yapay değildir. Biz işin lafını yapmayız, gerçeğini yaparız. Bütün bu çalışmalarda çevreye, ekolojik dengeye A’dan Z’ye dikkat etmek kaydıyla bu yatırım gerçekleşmiştir. Bu adım buna göre atılmıştır ve bundan dolayı bu konudaki hassasiyetlerimiz 4 sene bu projeyi ertelememize neden olmuştur. Bu hassasiyet bize bu noktada tabii çok şeylere mal oldu, bunu da burada özellikle ifade etmem lazım.”

Marmaray ile tek yönde saatte 75.000 yolcu taşınacağını ve her 2 dk’da bir trenin çalıştırılabileceğini vurgulayan Erdoğan, “İstanbul’un kent içi ulaşımında raylı sistemin payı % 8’den % 28’e çıkıyor. Bu da bizim ayrı bir zenginliğimiz olacak.” dedi.

1,5 asırlık geçmişe sahip demiryollarının, Cumhuriyetin ilk 25 senesinde en parlak dönemini yaşadıktan sonra yarım asrı geçen bir sürede ihmal edildiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: “Biz ise bu demiryolu seferberliğini başlattık. İstanbul’umuz da şu ana kadar yaklaşık 120 km’lik bir demiryolu ağı kuruldu. 2023’e vardığımızda bunu yaklaşık 720 km’ye genişletmenin şu anda çalışmaları yapılıyor. Bunlar bize nasip oluyor. Tabi insanoğlu yerin üstünde ne yapılıyorsa bunu görüyor, yerin altında yapılanı görmüyor. Biz yerin altını da işliyoruz, yerin üstünü de. Yerin altında 4 kat sistem oluşturan ülkeler var. Bize de artık bir katlar yetmiyor. Yeri gelecek yerin altında nasıl şimdi dev binaların altında 3 kat, 4 kat, 5 kat, yerin altına giriliyorsa, aynı şey ulaşımda da olacak.”dedi.

Daha önce yurt dışından ithal edilen tren setlerinin, bugün Eskişehir ve Adapazarı’ndaki fabrikalarda üretildiğine işaret eden Erdoğan “29 Ekim’e aynı zamanda Eskişehir-İstanbul arası Yüksek Hızlı Treni de yetiştirme gayreti içerisindeyiz. Yani buradan bineceksiniz ve Ankara’ya ulaşacaksınız. üstelik 3-3,5 saat arası bir sürede. Bir konfor ve bu konfor içerisinde artık bizim vatandaşımız inşallah bunun hazzını duyacak. Yemeğini, kitabını, gazetesini, her şeyini o ihtiyaçlarını orada giderecek. Çünkü başkaları bunu yakalarken, bu ülkenin evlatlarına da bu gerekirdi. Rabbime hamdediyorum, bu bize nasip oldu. Azmettik, gayret ettik ve bunu başardık.” dedi.

Projede çalışan mimar, mühendis, işçilere, yüklenici firmalara ayrı ayrı teşekkür ederek, Ankara-Sivas, İzmir-Ankara ve Bursa-Ankara hatlarının devam ettiğini dile getiren Başbakan, “İnşallah ülkemizin dört bir yanını biz demir ağlarla örüyoruz, dikkat edin, başkaları değil. Tüm bunların yanında ayrıca yine biz lüks karayollarıyla örüyoruz, başkaları bunu yapamadı. Geçmişten gelenler bunları yapamadı. Biz duble yol dediğimiz zaman dalga geçenler, şimdi bu duble yollarda seyahatin hazzını duyuyorlar. Zamanla yarışan bir iktidar evet zamanı halkının ayağına getirdi. Gelecek daha iyi olacak, hiç endişe etmeyin. Şimdi inşallah Ayrılıkçeşme’den Yenikapı’ya kadar yapacağımız bu yolculuğumuzun İstanbul’umuz, ülkemiz, milletimiz, tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu test sürüşünün inşallah süratle tamamlanarak 29 Ekim Cumhuriyetimizin yıl dönümü kutlamalarına bir armağan olarak o günün bir taçlandırma alameti olarak yetişmesini Rabbimden niyaz ediyorum.” diye konuştu.

Marmaray’la İstanbul’un Mirası Gün Yüzüne Çıktı
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da, arkeolojik kazıların 5 senesini alsa da arkeolojik kazılar da İstanbul’un 8500 yıllık tarihini ortaya çıktığını, o yönüyle de Marmaray sadece bir ulaşım projesi değil, aynı zamanda İstanbul’un tarihi mirasını da gün ışığına çıkaran bir proje olduğunu söyledi.

Marmaray ve Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı 29 Ekim’de
Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Marmaray seti ile Ayrılıkçeşme-Yenikapı hattında sürüşü gerçekleştirdi. Test sürüşünün ardından gazetecilere açıklama yapan Erdoğan, 150 senelik bir rüyanın gerçekleştiğini ifade ederek, “29 Ekim 2013’te inşallah Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme işletmeye açılacağı gibi aynı zamanda da aynı gün fevkalede bir durumun olmaması halinde, Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren etabı hizmete açılmış olacak. Bu 2 mutluluğu bir arada yaşayacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Haber : Yasin Kocagöz

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz