Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Kars’ta 112 km’lik Demiryolu Yenileme Çalışmaları

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, 2013 yılı çalışma programı kapsamında Kars’ta 112 km’lik demiryolu yenileme çalışması başladı…

05 Haziran 2013 Çarşamba, 13:42

TCDD Erzurum 45.Yol Bakım ve Onarım Müdürü Uğur Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada,1969 yılından beri Erzurum-Kars tren yolu hattında hiç bir çalışma yapılmadığını söyledi.

Yol yenileme çalışmalarına TCDD’nin 2011 yılında başlandığını belirten Şahin, “2011 yılında Erzurum-Köprüköy arasında 53 km, 2012 yılında Sarıkamış-Köprüköy Çatak mevkisine kadar 105 km demiryolunu yeniledik. 2013 yılı çalışma programı kapsamında Sarıkamış-Çatak mevkisinde çalışmaları başlattık” diye konuştu.

Hedeflerinin 6 aylık süre içinde Çatak mevkisinden sınır istasyonu olan Doğukapı istasyonuna kadar çalışmaları bitirmek olduğunu ifade eden Şahin, sözlerine şöyle devam etti;

“Bu çalışmalar esnasında 12 m’lik raylar çıkarılarak yerine 108m uzunluğunda raylar döşeniyor. Eski rayları üzerine monte ettiğimiz ahşap traversler söküldükten sonra yeni 108 m uzunluğundaki raylar, 250 kg’lık beton traversler üzerine monte ediliyor.”

Şahin, bu çalışmalarda 80 işçi, 9 memur, 7 operatör ve 3 teknik personelin görev aldığını dile getirerek, makine ekipmanı olarak da 3 eskavatör, 1greyder, 1 silindir, 1 demiryolu aracı ve 2 adette yol tamir aracı bulunduğunu sözlerine ekledi.

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan da onarımı devam eden demiryollarının Sarıkamış’a bağlı Çatak köyü mevkisinde incelemelerde bulundu.

Yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Arslan, 112 km’lik yol hattındaki 39′luk rayların 49′luk raylarla, ağaç traverslerinse beton traverslerle değiştirildiğini anlatarak, rayların daha modern, çok daha güzel ve günümüz teknolojisine uygun hale getirildiğini belirtti.

Milletvekili Arslan’a TCDD çalışmalarına verdiği destekten dolayı da plaket verildi…

Kaynak:Haber7

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz