Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

İstanbul-Antalya Arası Hızlı Tren Hattı Geliyor

İstanbul’dan Antalya’ya Hızlı Tren İle Seyehat Edilebilecek…

24 Haziran 2013 Pazartesi, 13:41

Türkiye’nin son 10 senede demiryoluna yönelik yatırımları artarken, ekonomi yönetimi bu alana ilişkin yeni hedefler ortaya koydu. Mevcut hatların modernizasyonu ve hızlı tren ağının güçlendirilmesi planlanmakta.

Zaman Gazetesi’nden Ercan Baysal’ın haberine göre YHT güzergahı ile İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi şehirlere kısa sürede ulaşılması mümkün olacak. Türkiye ekonomisinin 5 yıllık yol haritasının çizildiği 10. Kalkınma Planı’nda yer alan bilgilere göre 2018 senesi sonuna kadar 393 km uzunluğundaki Ankara-Sivas ve 167 km uzunluğundaki Ankara (Polatlı)-Afyonkarahisar hızlı tren hatları da işletmeye açılacak. Demir yolu yük ve yolcu taşımacılığı özel demir yolu işletmelerine de açılıyor. TCDD şebekesi yenileme ve bakım-onarım hizmetlerinin özel kesim eliyle yürütülmesi hedefleniyor. TCDD’nin kamu üzerindeki mali yükünün de sürdürülebilir seviyeye çekilmesi öncelikli amaçlar arasında. Bu kapsamda Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı demiryollarının tüm yatırım ve borçlanması ile nakit akışını yakından takip edecek ve mali yükler en aza indirilecek.

Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan kalkınma planına göre hızlı tren ağı Ankara merkez olmak üzere Sivas-Ankara-İstanbul, Ankara-Afyonkarahisar-İzmir, Ankara-Konya ve Antalya-Eskişehir-İstanbul koridorlarından oluşuyor. Plan dönemi sonuna kadar Başkent’ten Sivas ve Afyonkarahisar’a olan hattın faaliyete geçirilmesi amaçlanıyor. Geçen sene sonu itibariyle 888 km olan YHT hat uzunluğunun 2018 yılında 2496 km’ye çıkarılması amaçlanıyor. Elektrikli hat yüzdesi 5 yıl sonunda % 26’dan % 70’e çıkarılacak. Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun çerçevesinde TCDD’nin yeniden yapılandırılmasının tamamlanması öncelikler arasında.

Çift hatlar yolda, posta serbestleşecek

Uzun zamandır üzerinde çalışılan 10. kalkınma planı ile demiryollarında yaşanan kazaların da önüne geçilecek bir adım atılıyor. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak belirlenen öncelik sırasına göre mevcut tek hatlı demiryolları, çift hatlı hale getirilecek. Ayrıca şebekenin ihtiyaç duyduğu sinyalizasyon ve elektrifikasyon yatırımları da hızlandırılacak. Sinyalli hat yüzdesi de %33 seviyesinden %80’e çıkarılacak. Ulaştırma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı bir diğer konuda posta piyasasının serbestleştirilmesi ile ilgili. Buna ilişkin kalkınma planında “Posta piyasasının serbestleştirilme sürecinde etkin düzenleme ve denetim yoluyla posta sektöründe rekabetçi bir yapı oluşturulacaktır.” ifadeleri yer almakta.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz