Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Irmak Karabük Zonguldak Demiryolu Hattı Projesi

Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu Proje Detayları

22 Mayıs 2013 Çarşamba, 14:20

Ankara’nın kuzey doğusunda yer alan Irmak beldesinden başlayarak, kuzeye doğru Çankırı ve Karabük kentlerinden geçen ve Zonguldak’ta son bulan Irmak – Zonguldak Demiryolu Hattı’nın rehabilitasyon projesi Yapı Merkezi firması tarafından gerçekleştirilmektedir.

Proje kapsamında, hattın alt ve üst yapısının rehabilitasyonunun yanı sıra, hat üzerindeki şev stabilizasyonlarının, sanat yapılarının, tünel portallerinin ve istasyonların rehabilitasyonu da gerçekleştirilmektedir. Bunlara ek olarak hattın Avrupa Birliği normlarına uygun olarak haberleşme ve sinyalizasyon sistemlerinin ve bu sistemlerin enerji temin altyapısının kurulması da proje kapsamındadır.

Yapı Merkezi liderliğindeki konsorsiyum; Türkiye-AB malî işbirliği alanında şimdiye kadar imzalanan en yüksek bütçeli projeyi gerçekleştirecek. Yapı Merkezi ve MÖN İnşaat İş Ortaklığı’nın yüklenici firma olduğu ve Avrupa Birliği ile Türkiye’nin ortaklaşa finanse ettiği, Türkiye’deki en büyük proje olan “Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu Projesi”nin toplam maliyeti 227 milyon € olup, bunun 194 milyon €’luk bölümü AB IPA fonlarından finanse edilecektir.

Projede ilk olarak, tren trafiğinin yoğun olduğu Ülkü-Karabük-Zonguldak etabı yapılacak. Alt yapısının yenilenmesi ve kapasitenin geliştirilmesi ile hat; Türkiye’nin ekonomik ve bölgesel gelişmişliğine büyük katkı sağlayacak.

Çevreye Duyarlı AB Standartlarında Bir Proje

Mevcut demiryolu hattının modernizasyonu ile işletme güvenliğinin artırılması ve seyahat süresinin kısaltılması hedeflenen bu proje kapsamında;

-Tüm hat 49E1 ray ile yenilenecek,
-Tünel ve köprüler elden geçirilecek.
-253 hemzemin geçit otomatik bariyerli koruma sistemi/flaşörlü ile donatılacak. Bazı yerlerde alt ve üst geçitler yapılacak.
-Yolcu peronları engellilerin erişimine uygun hale getirilecek, yolcu bilgilendirme ve anons sistemi kurulacak,
-Çankırı, Karabük, Ülkü, Balıkısık ve Yeşilyenice istasyonlarında yol uzatmaları yapılacak,
-Tüm hatta saatte 120 km/s hıza uygun Avrupa Tren Trafiği Güvenlik Yönetim Sistemi (ERTMS) ve Avrupa Tren Kontrol Sistemi (ETCS) -Seviye 1 Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Sistemi ile, Karabük’e Kumanda Merkezi kurulacak.
-Uluslararası Sertifikasyon Kuruluşu tarafından hattın sertifikasyonu sağlanacak.
-Projenin inşa çalışmaları çevreye hassasiyet gösterilerek yürütülecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz