Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Devler Demiryolları İçin Gözünü Türkiye’ye Dikti

Demiryollarının Özel Sektöre Açılması Kararıyla Beraber, Yolcu ve Yük Taşımacılığının Devleri Türkiye’ye Yatırım Yapmak İçin Sıraya Girdi

16 Ağustos 2013 Cuma, 10:00

Demiryollarında yük ve yolcu taşımacılığını özel sektöre açacak düzenlemelerin yapılmasının hemen ardından dünya devleri gözünü Türkiye’ye dikti. 2014’ten itibaren yük, 2018’den sonra da yolcu taşımacılığı alanında özel sektöre açılacak Demiryollarında Fransız, Alman, Japon ve Güney Koreli dev firmalar pastadan pay kapabilek için şimdiden yarışa başladı.

Akşam gazetesi Sümer Demirciler’in haberine göre, demiryolu konusunda Türkiye ile işbirliğinin 1908 yılında hizmete açılan Haydarpaşa Garı’yla başladığı Almanya, hızlı tren işletmeciliği için öne çıkan ülkelerden birisi oldu.

Deutsche Bahn: Bu Fırsatı Kaçırmayız

Türkiye’yi sıkı mercek altına alan Alman Demiryolları İşletmesi (Deutsche Bahn) sözcüsü Heiner Spannuth; “Kurumumuz Türkiye’deki fırsatlarla yakından ilgileniyor. Deutsche Bahn’ın Almanya dışındaki taşımacılıktan sorumlu bölümü DB Arriva, Türkiye’deki gelişmeleri takip ediyor” açıklaması yaptı. Alman devinin 1995 yılından itibaren Türkiye’de DB Schenker adlı şirketle Arkas Holding ile ortaklığı bulunuyor. Grubun 2012 yılı cirosu 39 milyar 300 milyon dolar seviyelerinde…

Asyalılar da Yakın Takipte

Bu alanda faaliyet gösteren Japon ve Güney Koreli firmalar da, özelleştirmeler sonrasında işletmecilik alanında çalışmak için sıra bekliyor. Japonya’nın hızlı tren konusunda deneyimli firması Mitsubishi, geçtiğimiz günlerde açılan Başakşehir metro güzergahında kullanılacak 126 vagonun da üreticisi. Yük ve Yolcu taşımacılığı alanında yapılacak ihalelerde firma, aynı zamanda üretici de olmanın avantajını kullanıp işletmeci olmayı planlıyor. Taksim metrosu tren sisteminin üreticisi Güney Koreli Hyundai Rotem, raylı sistemler konusunda bölgenin dev firmalarından. Firma işletmeci olmasa da yeni vagonların üretimi konusunda en iddialı şirketlerin başında gelmekte.

Fransızlar Ofislerini Kurdular

Yük ve Yolcu taşımacılığı alanında fırsatları kollayan diğer bir ülkeyse Fransa. Son 4 yıldır önemli ihaleler alan Fransız Thales firması, Ankara, Eskişehir hızlı tren hattının 400 milyon dolar tutarındaki sinyalizasyon ihalesini de kazandı. Türkiye ofisini daha da büyüten grup şimdi özelleştirmeler kapsamında yeni fırsatlar kolluyor.

SNCF Randevu Aldı

Gözünü Türkiye’ye diken diğer bir Fransız firmaysa SNCF. Fransa ve Avrupa’da 230 bölgede hızlı tren TGV’yi işleten firma Eylül ayında Türkiye’ye çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Şirket yetkililerinin Fransız Büyükelçisi ile birlikte TCDD ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileriyle görüşmek için randevu aldıkları bilinmekte. SNCF’in 2012 yılındaki cirosu ise 39.2 milyar dolar.

Thalys de Sıkı Takipte

Fransa, Hollanda, Belçika’da yürüttüğü hızlı tren seferleriyle bilinen Thalys firmasının da gelişmeleri dikkatle izlediği bilinmekte. Thalys’in % 62’si SNCF’e, % 10’u ise Deutsche Bahn’a ait.

10 Katına Çıkacak

2011 yılı sonunda Türkiye’deki hat uzunluğu 12.000 Km, yüksek hızlı hat uzunluğu ise 888 Km idi. 2023’e kadar hızlı tren hattı uzunluğunun 10.000 Km’ye ulaşması, demiryolunun yolcu taşımada % 2 olan payının % 10’a yükselmesi ön görülüyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz