Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Diyarbakır’a Hafif Raylı Sistem Geliyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 250 milyon TL’ye Mal Olacak Hafif Raylı Sistem Hattının İnşasına Başlıyor…

17 Haziran 2013 Pazartesi, 14:25

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince hazırlanan Kent içi Ulaşım Ana Planı çalışması kapsamında bu sene hafif raylı sistem hattının inşasına başlanacak. 3 yılda tamamlanması hedeflenen hat, 250 milyon Türk Lirasına mal olacak.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı İbrahim Altun yaptığı açıklamada, Kent içi Ulaşım Ana Planı çalışmaları kapsamında iki yıl önce başlatılan Diyarbakır Hafif Raylı Sistem Hattı Projeleri fizibilite etütleri hazırlanması işi çalışmalarının, Boğaziçi Proje Mühendislik Şirketi sorumluluğunda, Boğaziçi Üniversitesi danışmanlığında devam ettiğini söyledi.

Yapım işinin 2013 eylül ya da ekim ayında başlayacağını, bunun için İller Bankası’na kredi başvurusunda bulunduklarını kaydeden Altun, Türkiye’de yapılan bu tür çalışmaların tamamına İller Bankası’nın destek verdiğini bildirdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de kredi desteği için Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İller Bankası yetkilileri ile görüştüğünü anlatan Altun, kredi ile ilgili bir sıkıntı yaşamayacaklarını umduklarını ifade etti.

Hat İçin Yoğun Bir Talep Var

Hafif raylı sistem hattı için öngörülen güzergahın, Dağkapı Meydanı’ndan başlayarak, Kayapınar ilçesindeki Eğitim ve Araştırma Hastanesi önüne kadar uzandığını belirten Altun, hattın uzunluğunun 14,3 km olacağını, proje güzergahında 18 istasyonun yer alacağını sözlerine ekledi.

İstasyonların mevcut durumda yoğun olarak kullanılan otobüs durakları ile uyumlu olarak tespit edildiğini belirten Altun, ortalama işletme hızının saatte 22 km olarak ön görüldüğünü, tek yönde yaklaşık 37 dakika süren hattın toplam rotasyon süresinin yaklaşık olarak 78 dakika olacağını, bu durumda sistemin 4 dakikalık sefer aralıklarıyla saatte 20 araçla 15 sefer sayısına ulaşabileceğine dikkati çekti.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı İbrahim Altun, şöyle dedi:

“Sistemin maliyeti 250 milyon TL tutacak. 3 yıl içerisinde hizmete girecek şekilde bir planlama yaptık. Bu sene eylül ya da ekim ayında yapımına başlanacak. Hafif raylı sistem hattı için İller Bankası’na kredi başvurusunda bulunduk ve ilgili süreçleri başlattık. Türkiye’de yapılan bütün raylı sistem hattı yapımına İller Bankası destek verdi. Biz de başvurduk. Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Vatandaşlardan yoğun bir talep var. Herkes bunu bekliyor. Gerekli planlamaları yaptık ve Teknik şartnamelerini hazırlıyoruz. Halk da çağdaş bir ulaşım hizmeti bekliyor. Türkiye’nin büyük şehirlerinde var. Diyarbakır’da da bunu hizmete sokmak istiyoruz. Daha önce ulaşım planlamalarında hafif raylı sistem hattı ön görülmüyordu. Yaptığımız son çalışmalarda raylı sistem hattının olması gerektiği ortaya çıktı. Nüfus artışıyla Diyarbakır’da hafif raylı sistem hattı zorunluluk oldu.”

Bu hat sayesinde kent trafiğinde büyük bir rahatlama olacağını sözlerine ekleyen Altun, raylı sistemle kamusal toplu taşıma hizmetinin artacağını vurguladı.

“Kendi imkanlarımızla da olsa bu sistemi yapacağız. Ama kredi talebi onaylanırsa işimiz daha da kolay olur” diyen Altun, modern şehircilik anlayışı ile vatandaşlara hafif raylı sistem hizmetini sunmak istediklerini belirtti.

Kaynak: EmlakD

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz