Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Demiryolu Araçlarına Tescil Zorunluluğu Geldi

Türkiye’de imal edilmiş veya ithal edilmiş olan demiryolu araçlarının ulusal demiryolu altyapı ağında kullanılabilmesi için tescil zorunluluğu getirildi…

29 Temmuz 2015 Çarşamba, 17:10

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın “Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliği’ne göre, Türkiye’de üretilmiş veya yürürlükteki mevzuata göre ithal edilmiş demiryolu araçlarının ulusal demiryolu altyapı ağında kullanılabilmesi için tescil işleminin yapılması gerekecek.

Yurtdışından bir kiralama sözleşmesi kapsamında temin edilmiş ve ulusal demiryolu altyapı ağında 3 ay’dan fazla kullanılacak demiryolu araçları için de tescil işlemi yaptırılacak.

Ulusal demiryolu altyapı ağında kullanılmak üzere yurt dışından kiralama sözleşmesi kapsamında 1 yıl içerisinde bir kere 3 aydan kısa süreli olarak getirilen yolcu ve yük vagonlarının uluslararası trafikte karşılıklı kullanılmasını düzenleyen anlaşma şartlarına haiz yolcu ve yük vagonlarında tescil edilme şartı aranmayacak.

Fakat, yük vagonlarında, vagonların bakımının bakımdan sorumlu kuruluş tarafından yapılması şartı olacak. Bunların haricindeki demiryolu araçları için ilgili teknik şartname ve talimata uygun imal edildiklerine dair belgenin ibraz edilmesi halinde tescil işlemi gerekmeyecek.

Yabancı ülkelere ait uluslararası trafikte kullanılan TEN, RIV, RIC veya RID işaretli yük ve yolcu vagonlarının tescil edilmesine gerek duyulmayacak.

Demiryolu araçlarının sahibinde ve kullanma hakkına sahip olan kişi ya da kuruluş ile bakımdan sorumlu kuruluşun veya birimin değişmesi durumunda ve araçlarda modifikasyon veya tip değişikliği olduğunda tescil işlemi yenilenecek.

Tescil için yapılan başvuru, tüm belgelerin tam ve eksiksiz olması durumunda 20 iş günü içinde değerlendirilerek karara bağlanacak.

Bugünden önce ithal edilmiş demiryolu araçları için ithalatın yönetmeliğin yürürlük tarihinden önce gerçekleştirildiğini gösteren ithalat belgesinin Bakanlığa verilmesi zorunlu olacak. Fakat, TCDD tarafından satın alma ihalesi yapılmış ama ithalatı henüz gerçekleştirilememiş demiryolu araçları için bu hüküm uygulanmayacak.

17 Temmuz 2015 tarihinden itibaren ithal edilecek yurt içinde üretimi mümkün olan yük ve yolcu vagonlarının 1 Ocak 2020 tarihine kadar tescil işlemi yapılmayacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz