Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Çankırıda Bulunan Eski Buharlı Lokomotif Rahmi Koç Müzesinde Sergilenecek

Çankırı’da 40 Senedir Atıl Vaziyetteki Buharlı Lokomotif Rahmi Koç Müzesinde Sergilenecek…

13 Haziran 2013 Perşembe, 15:30

Çankırı’da yaklaşık olarak 40 senedir kullanılmayan ve 1931′de imal edilen buharlı lokomotif, Rahmi Koç Müzesinde sergilenmek için İstanbul’a götürüldü.

Rahmi Koç Müze Atölyeleri Müdürü İlhan Akidil, yaptığı açıklamada, benzer lokomotiflerinin sayısının çok azaldığını, bunları koruyarak genç nesillere göstermek istediklerini belirtti.

Lokomotifin çalıştığı dönemlerde ne işe yaradığını detaylı bir şekilde anlatarak müzede sergileyeceklerini ifade eden Akidil, “Lokomotifi atıl vaziyetten kurtararak gençlerin geçmişi daha iyi anlamalarını sağlayacağız. Gerekli çalışmaların ardından 2 sene içerisinde lokomotifi sergilemeyi planlıyoruz” dedi.

Akidil, Türkiye genelinden 3 buharlı makine daha aldıklarını, müzeye herkesi beklediklerini ifade etti.

Emekli lokomotif teknisyeni Hüseyin Ustaoğlu da lokomotifin 1931′de üretildiğine dikkat çekerek, “Bu lokomotif son bakımını 1953 senesinde görmüş. Yaklaşık olarak 40 senedir de Çankırı’da bulunan bir atölye deposunda atıl vaziyette duruyordu” ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarında 1931-1973 yıllarında hizmet vermesinin ardından kuruma ait bir depoya konulan buharlı lokomotif, Çankırı Garı’ndan tıra yüklenerek İstanbul’a gönderildi.

Buharlı Lokomotif Nakil Görüntüleri (Foto Galeri)

Kaynak : Haberler.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz