Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Bilet Zamları İle İlgili TCDD’den Açıklama Geldi

TCDD, Bazı Basın ve Yayın Organlarında Yer Alan, Banliyö Ücretlerine Fazla Zam Yapıldığına İlişkin Haberlerin Gerçeği Yansıtmadığını Belirtti

04 Ekim 2013 Cuma, 13:06

T.C. Devlet Demiryolları, bazı basın ve yayın organlarında yer alan, son 1 yılda banliyö ücretlerine fazla zam yapıldığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

T.C. Devlet Demiryollarından yapılan yazılı açıklamada, şehir içi toplu taşıma ücretlerinin Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) tarafından belirlendiği, TCDD’nin yasal olarak UKOME kararlarına uymak zorunda olduğu belirtildi. Ücret ayarlamalarının Ankara’da en son 1 Eylül 2011 tarihinde, İstanbul’da ise 15 Ağustos 2012 tarihinde yapıldığı da belirtilen açıklamada, bu nedenle söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

İstanbul ve Ankara banliyö trenlerinde kent içi ulaşım otoriteleriyle aynı ücretin uygulandığı kaydedilen açıklamada, Ankara’da Sincan-Kayaş hat kesimindeki banliyö tren ücretlerinin, 2011′deki gibi belediye otobüsleri ile aynı ücret olan 1,75TL olarak uygulandığı bildirildi.

İstanbul’da ise İDO, İETT, Özel Halk Otobüsleri, Özel Deniz Motorları İşletmeleri ve İstanbul banliyö trenlerinde 1 Temmuz 2006 tarihinden itibaren Akbil esaslı bilet sistemlerinde bilet entegrasyonu sağlandığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu kapsamda, UKOME kararları doğrultusunda, 15 Ağustos 2012 tarihinden itibaren tek kullanımlık bilet jeton ücreti 3TL, Akbil ücreti 1,95TL, aktarmalarda 2. biniş 1,25TL, 3.biniş 1TL, 4, 5 ve 6. binişler 0,75TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca marmaray çalışmaları nedeniyle işletmeciliğe ara verilen İstanbul banliyö hatlarında sabit bilet ücreti yerine 0,75TL’ye kadar indirilen bilet ücretleri uygulanıyor. TCDD zam uygulayan bir konumda değildir, aksine vatandaşların ekonomik seyahatleri için her türlü fedakarlık yapmaya devam edecektir sözlerine yer verildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz