Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

Ankara Banliyö Hattı Yenilendi Açılış 29 Temmuz 2013

Ankara’nın Banliyö Hatları ve Trenleri Yenilendi, Açılış 29 Temmuz 2013

19 Temmuz 2013 Cuma, 19:55

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Ankara’daki banliyö hatları ve trenlerini 170 milyon TL harcama ile yeniledi.

Sincan-Kayaş arasındaki 36 km’lik parkurda karşılıklı olarak banliyö trenleri 29 Temmuz 2013 tarihiden itibaren çalışmaya başlayacak. Hatta pik saatlerde her 10 dakikaya 1, diğer saatlerde 15 dakikaya 1 olmak üzere tamamı yeni ve klimalı 154 tren çalışacak. TCDD, banliyölerin çalıştırılmasına yönelik bütün hazırlıklar tamamlandı.

Yenileme sonrası Ankara-Sincan arası 31 dk, Ankara-Kayaş arası 22 dk olmak üzere, doğu batı aksında banliyö seyahat süresi toplam 53 dk olacak. Banliyö ücretleri 1,75 kuruş olarak belirlendi. Bir ay sınırsız seyahat imkanı veren abonman kartı ücretleri ise, yetişkinlere yönelik 65TL. Abonman ücretlerinde gençlere yönelik “genç abonman” ücreti ise 50TL olarak ayarlandı.

İddialar Yalanlandı

TCDD yetkilileri, güzergahta banliyö işletmeciliğine ara verilen 2 yıllık süreçte hiçbir şey yapılmadığı iddialarını ise gerçek dışı olarak nitelendirdi. Belirtiler süre içerisindeki çalışmalar ise şöyle sıralandı;
Ankara-Behiçbey arasında yeni çift hat, Behiçbey-Sincan arasında yeni tek hat olmak üzere toplam 28 km yeni yol yapıldı. Sincan-Kayaş arasındaki mevcut demir yolu yeniden elden geçirildi; gerekli düzenlemeler yapıldı. Hızlı tren işletmeciliğine uygun olarak hemzemin geçitler kaldırıldı, alt ve üst geçide dönüştürüldü. Ankara-Sincan arasında 6 adet araç alt ve üst geçidi yapıldı. Toplam 170 Milyon TL üzerinde bir harcama gerçekleştirildi.”

Başkentray Projesi Sorunu

Öte yandan Başkentray projesinin ise hattın zorunlu olarak trafiğe kapatıldığı dönemde, TCDD’nin elinde olmayan sebeplerden dolayı tamamlanamadığı ifade edildi. 36 km’lik kent içi banliyö koridorunu çok hatlı ve istasyonlarıyla birlikte metro standardına getirecek; metrolarla ve yüksek hızlı trenle entegre edecek, Başkentray projesindeki gecikmenin, konunun, yargı sürecine taşınması nedeniyle yaşandığı hatırlatıldı. Bu süreç sonrasında da ihalenin iptal edildiği, Başkentray projesinin yeniden ihale sürecinin ise devam ettiği aktarıldı.

Yorum

  1. yılmaz

    22 Temmuz 2013 at 03:05

    hele şükür az rezillik çekmedik

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz