Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş
Jardz.com Ucuz Alışveriş

400 Km Hız Yapan Süper Hızlı Trenler Geliyor

Ankara – İstanbul arasını 1.5 saate indirecek 350-400 km hıza ulaşan ‘Süper Yüksek Hızlı Tren’ için yeni bir hat yapılacak, Projenin maliyeti 5 Milyar $

06 Ekim 2015 Salı, 10:50

YHT hatlarına bir yenisi daha ekleniyor. İstanbul ile Ankara arasını 1.5 saate kadar düşürecek yeni bir ‘Hızlı Tren Hattı’ devreye alınıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın fizibilite çalışmasını büyük ölçüde tamamladığı yeni hat, Yap – İşlet – Devret modeli ile gerçekleştirilecek.

Saatte 350 – 400 km hıza kadar ulaşacak trenlerin kullanılacağı YHT hattının toplam uzunluğunun 500 km’yi bulması bekleniyor. Yeni hat projesi, AK Parti’nin seçim beyannamesinde de yer aldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan seçim beyannamesinde Ankara – İstanbul Hızlı Tren Projesi’ne ilişkin olarak, “Ankara ile İstanbul arasını 1.5 saate indirecek yüksek hızlı tren projesini, YİD modeliyle gerçekleştirmek üzere proje çalışmalarını yürüteceğiz” ifadeleri yer alıyor. ‘Süper Yüksek Hızlı Tren’ olarak isimlendirilecek hatta ilişkin projenin 5 milyar $’ı bulması bekleniyor.

OTOBANIN YANINDA İNŞA EDİLECEK

Ankara – İstanbul Otobanı’na paralel olarak inşa edilecek yeni hat İstanbul Köseköy’e ulaşacak. Proje ile KOBİ’ler başta olmak üzere yerli sanayinin de geliştirilmesi hedefleniyor. Projenin 167 kilometrelik Polatlı – Afyonkarahisar bölümünün yapıldığı hatırlatılan beyannamede, “2015’te Afyonkarahisar – Uşak – Manisa – İzmir kesiminin altyapı inşaatına başlanacak.

Projenin yaklaşık bedeli 4.2 Milyar TL. Orta Anadolu’yu Ege ile bağlayacak bu proje ulusal demiryolu ağının entegrasyonuna da katkı sunacak” denildi. Yaklaşık 244 km güzergah uzunluğuna sahip Karaman – Niğde – Yenice hızlı tren projesi 200 km/sa hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanıyor.

AK Parti seçim beyannamesinde konuya ilişkin şu bilgiler yer alıyor: “Bu hatta hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacak. Proje bedeli 3.2 Milyar TL olup 2020 yılında bitirilmesi planlanıyor.”

ANKARA – NİĞDE OTOYOLU

Ankara’nın Güney ile Doğu bağlantısına katkı sağlayacak önemli bir otoyol projesi daha hayata geçiriliyor. Ankara – Niğde Otoyolu Projesi’nin toplam uzunluğu 330 km. Projenin tutarı 1.4 milyar $. Yap – İşlet – Devret yöntemiyle ihale süreci devam ediyor.

Yorum

  1. Selsmi Keskin

    15 Haziran 2016 at 20:25

    BAŞKENTRAY daha ne kadar sure tamamlanmayacak. Yillardir halk
    Ta bir bikkinlik oluştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz